Afghan

Nazwa Afghan odnosi się do szerokolistnej odmiany indica sprowadzonej z północno-zachodniego Afganistanu do Kalifornii i Holandii w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odmiana znana jest również pod nazwą Afghani #1 lub Affie. W Afganistanie odmiany Afgan uprawia się w celu produkcji haszyszu. Sprowadzenie Affie z Azji do Kaliforni doprowadziło do inwazji indica na Amerykę Północną. Ta przywieziona przez hipisów odmiana stała się podstawą wielu współczesnych odmian konopi i uznaje się ją za przodka niemal wszystkich współczesnych odmian indica.

Affie ceniona jest ze względu na to, że można ją zbierać na zewnętrznych uprawach w połowie października. Charakteryzuje się krzaczastymi roślinami o wysokości do 2,5 metra i dużą ilością żywicznych pąków. W południowej Kalifornii można odnaleźć bardzo rzadki, niehybrydowy (clone-only) fenotyp zwany The Affie, który posłużył firmie DNA Genetics do wyprodukowania odmiany LA Confidential. The Affie to jedna z najlepszych odmian konopi na świecie i jedna z niewielu prawdziwych odmian kush.

Afghan – zastosowanie medyczne

Marihuana z Affie świetnie nadaje się do uśmierzania bólu i wywoływania uczucia relaksu. Produkty na bazie Afghanów często podaje się także pacjentom z problemami z przewodem pokarmowym. A także cierpiącym na brak apetytu i nudności.

Jako rośliny uprawiane na haszysz, wysokiej jakości konopie Afghan produkują bardzo dużo psychoaktywnej żywicy. Prawdziwe Afghany wykształcają ciężkie, śmierdzące i tłuste pęki kwiatów. Affie charakteryzuje się dodatkowo gęstym rozmieszczeniem trichomów, nawet na mniejszych liściach. W związku z tak dużym zagęszczeniem konopi Affie nie przycina sie tak mocno jak inne odmiany, aby nie uszkodzić trichomów.

W Afganistanie popularną metodą palenia marihuany jest palenie jej w dużej fajce wodnej typu „hubble bubble”. Lokalna technika polega na silnym, wstępnym zaciągnięciu się haszyszem, które ma oczyścić płuca i rozszerzyć oskrzela. Przyprawia to nowicjuszy o napady kaszlu. Dzięki tej metodzie powierzchnia tkanki płuc zwiększa się, umożliwiając lepszą absorpcję. Drugie zaciągnięcie uzupełnia określoną dawkę. Komercyjna produkcja oleju haszyszowego została opracowana w Afganistanie w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Właśnie na bazie odmian Afghan.

Afghan – właściwości odmiany

TYPCzysta szerokolistna indica
GATUNEKCannabis indica, podgatunek afghanica
POCZĄTKI UPRAWYOdmiana lokalna – uprawiana na haszysz, zostałą prawdopodobnie opracowana w XIX wieku. Wzmianka o Afghanis #1, #2 (oraz jej purpurowym wariancie) i #3 pojawiła się po raz pierwszy w lutym 1981 roku, w zamieszczonej w magazynie „High Times” reklamie banku nasion Sacred Seeds. Był on jednym z pierwszych komercyjnych przedsięwzięć związanych z nasionami konopi.
RODOWÓD GENETYCZNYOdmiana lokalna, choć prawdopodobnie będąca krzyżówką, ponieważ na zachód (Vacaville w stanie Kalifornia) trafiła w późniejszych latach siedemdziesiątych
PODOBNE ODMIANYLa Confidential, Bubba Kush, Hindu Kush, Purple Afghani, AfPak
DOSTĘPNOŚĆAfghani #1 jest dostępna w banku nasion Sensi Seeds, ale Sensi udoskonaliło swoją wersję, krzyżując ją przez ostatnie dekady z odmienną pod względem genetycznym odmianą afgańską. Affie, wyjątkowy fenotyp Afghan, nadal można spotkać w południowej Kaliforni, choć nie jest on dystrybuowany na szeroką skalę.
POZIOM TRUDNOŚCI UPRAWYStosunkowo niski. Przystosowane do umiarkowanie suchego klimatu środkowej Azji odmiany Afghan są mało odporne na pleśń. Dlatego kluczem do skucesu uprawy jest w ich przypadku kontrola klimatu i wilgotności. Przy zewnętrznej uprawie Afghani #1 kwitnie w trzecim tygodniu października. We wnętrzach czas kwitnienia wynosi 55 dni.
AROMATYKwiaty konopi Afghan mają charakterystyczny zapach „Skunk” oraz aromaty przypraw. Niektóre fenotypy potrafią pachnieć jak świeżo palona kawa. Affie są zazwyczaj bogate w stosunkowo rzadko występujące linalol i alfa-humulen.
SMAKDym Afghani #1 ma cierpki, haszyszowy smak z nutami przypraw, kwiatów i wyczuwalną podczas odparowywania kwasowością. O odmianie tej można powiedzieć wiele, ale na pewno nie można określić jej mianem subtelnej.
MOCOkoło 17% THC, choć w przypadku niektórych fenotypów stężenie przekracza 20%. Zawartość CBD kształtuje się na bardzo niskim poziomie. Niektóre fenotypy Afghan oprócz THC wytwarzają również THCV.
TRWAŁOŚĆ EFEKTÓWWyłączając fenotypy produkujące THCV, odmiany Afghan wywołują długotrwałe efekty.
PSYCHOAKTYWNOŚĆNarkotyk silnie oddziałujący na ciało. To właśnie te szerokolistne konopie były odpowiedzialne za wprowadzenie do konopnego świata efektu upojenia. Choć, jak na ironię, Affie produkują o wiele mniej uspokajającego mircenu, niż wiele znanych dziś indic. Zanim odmiany Afghan trafiły na zachód, marihuanę kojarzono z hajem intelektu będącym efektem stosowania szczepów z Meksyku, Tajlandii, Jamajki czy Kolumbii.
ANALGEZJAZnakomite działanie, z efektem wytłumienia bólu osiąga się przy zastosowaniu umiarkowanych dawek.
ROZLUŹNIENIE MIĘŚNIZnakomite działanie
DYSOCJACJASilne oderwanie uwagi od bieżących myśli, uczuć i otoczenia
POBUDZENIELekki efekt stymulujący
SENNOŚĆSilne działanie uspokajające