Choroba Alzhaimera to choroba mózgu związana z wiekiem pacjenta. Towarzyszą jej najczęściej silne zaburzenia poznawcze. Najnowsze badania sugerują, że kluczowe aspekty choroby mogą być silnie powiązane z układem endokannabinoidowym człowieka. W najbliższej przyszłości działania zapobiegawcze będą mogły być wymierzone w konkretne elementy tego układu. Nowe leki na Chorobę Alzheimera mogą opierać się właśnie na kannaboidach.
Charakterystyka Choroby Alzheimera
Choroba Alzheimera to forma demencji, która z upływem czasu zaostrza się i negatywnie wpływa na pamięć, myślenie i zachowanie. U chorych na Alzheimera między komórkami nerwowymi gromadzą się złogi białkowe zwane beta-amyloidami. Natomiast splątane włókna innych białek , nazywanych tau, kumulują się w komórkach mózgu. Naukowcy wierzą, że złogi is ploty zaburzają komunikację między komórkami i doprowadzają do ich obumierania.
Historia stosowania marihuany medycznej przy Chorobie Alzheimera
W 1890 roku osobisty lekarz królowej Wiktorii, Sir John Russel Reynolds, opublikował w brytyjskim magazynie medycznym „The Lancet” raport dotyczący leczenia demencji starczej. W swoim tekście Reynolds wspomniał o stosowaniu wyciągu z indiki. Napisał wówczas „Istnieją przypadki starczej bezsenności połączonej z lunatykowaniem. Prawdopodobnie wynikają one ze zmęczenia mózgu. Wówczas chory, który w ciągu dnia zachowuje się racjonalnie, reaguje na bodźce i zajmuje się swoimi sprawami, niczym w „derilium” w przypływie niepokoju wstaje z łóżka, przerzuca ubrania i przetrząsa szuflady. Na takie przypadłości nie ma lekarstwa lepszego niż umiarkowana dawka konopi indyjskich, w ilości ekstraktu o objętości 1/4 do 1/3 ziarenka ryżu, podana przed snem. Okazana kuracja okazała się całkowicie skuteczna na przestrzeni miesięcy, a nawet lat, bez potrzeby zwiększania dawki” Metoda Reynoldsa to klasyczny przykład wykorzystania konopi do uspokajania pacjenta cierpiącego na demencję, przypominającą chorobę Alzheimera.
Skuteczność stosowania marihuany medycznej przy Chorobie Alzheimera
Dziś wciąż używa się konopi przede wszystkim do uspakajania walczących z Alzheimerem pacjentów, u których wzmaga ona apetyt i ułatwia zasypianie. W przyszłości w terapia kannaboidami może polegać jednak na bezpośrednim wpływaniu na mechanizm i postępowanie choroby, przez kontrolowanie przeciwzapalnych i neuroprotekcyjnych efektów działania marihuany i jej składników. Obecnie w naszym organizmie kannaboidy są silnie zaangażowane w komunikację międzykomórkową, natomiast roślinne kannaboidy, takie jak choćby THC czy CBSD, mogą spowalniać tworzenie się złogów i splotów lub redukować wywołany ich obecnością stan zapalny.