migrena i bóle głowy a marihuana

Migrena i bóle głowy

Do jednych z częściej występujących dolegliwości bólowych w społeczeństwie należą migrena i bóle głowy. Przyczyn bólu głowy jest wiele, podobnie jak schematów leczenia. Za jeden z powodów występowania migreny i bólu głowy odpowiedzialne mogą być niedobory endokannabinoidów. Naturalne zatem wydaje się w tej sytuacji leczenie dolegliwości przy wykorzystaniu marihuany medycznej.

Migrena i bóle głowy – charakterystyka

Migrena jest rodzajem silnego bólu głowy i dzielimy ją na dwa podstawowe rodzaje. Mamy zatem migrenę powszechną, która charakteryzuje się – poza uporczywym bólem głowy – występowaniem wymiotów, nudności oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce. Drugi częsty typ migreny nosi nazwę migreny klasycznej, przy którym towarzyszą nam jeszcze zaburzenia widzenia. Rzadziej do czynienia mamy jeszcze z migreną oczną, brzuszną oraz migreną. Warto tu podkreślić, że klasterowe i piorunujące bóle głowy nie są określane mianem migreny. Bóle głowy natomiast bardzo często związane są z ciśnieniem, brakiem snu, złą postawą ciała i dużym stresem. Szacuje się, że ten rodzaj bólu dotyka około 80% społeczeństwa.

Migrena i bóle głowy a marihuana – skuteczność leczenia

Wielu pacjentom z powodzeniem podaje się medyczną marihuanę jako profilaktyczny środek zmniejszający częstotliwość pojawiania się migreny. Lecznicza marihuana jest również skuteczna w przypadku łagodzenia objawów zwyczajnego bólu głowy. Ze względu jednak na możliwość wystąpienia skutków ubocznych i uzależnienia od marihuany, należy zachować szczególną ostrożność przy takiej terapii u dzieci i młodzieży.

Schemat działania marihuany na migrenę i bóle głowy

Obecnie uznaje się, że migrena i bóle głowy to kilkuetapowy proces. Pierwszy krok to doświadczenie przez pacjenta wyzwalacza migreny – np. silnego światła, głodu, środków chemicznych w jedzeniu oraz hormonów. Wyzwalacz ten zapoczątkowuje reakcję chemiczną w mózgu, która w normalnych warunkach wiązałaby się z wydzielaniem endokannabinoidów przywracających równowagę. Jednak u osób zmagających się z migreną często nie dochodzi do ich uwolnienia, co powoduje niedobór. A z kolei bez endokannabinoidów odpowiedzialne za odczuwanie bólu komórki mózgu rozpoczynają wydzielanie neuropeptydów. One natomiast uwrażliwiają inne komórki powiązane z czuciem, przez co neuropeptydów uwalnia się jeszcze więcej. Takie zaburzenie chemiczne prowadzi do nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych w mózgu, a powstający skok ciśnienia zwiększa obrzęk tkanek, wywołując silny ból.

Jak dawkować marihuanę na migrenę i ból głowy

W leczeniu migreny i bólu głowy przy pomocy marihuany medycznej istnieją dwa podejścia. Pierwsze z nich to podejście profilaktyczne, które ma na celu ograniczyć częstotliwość pojawiania się migreny oraz zmniejszyć intensywność bólu. Natomiast podejście objawowe skupia się przede wszystkim na łagodzeniu bólu i nudności przy migrenie.

Profilaktyka opiera się głównie na wspieraniu endogennych kannabinoidów poprzez dostarczanie organizmowi roślinnych zamienników z konopi. Polega to na tym, że pacjenci codziennie przyjmują niewielką dawkę marihuany, zazwyczaj nie większej niż 2,5 miligramów THC bądź jego odpowiednika. Praktycznie nie ma szans, by takie dawki mogły doprowadzić do zatrucia organizmu. Takie profilaktyczne stosowanie marihuany medycznej jest najbardziej skuteczne, gdy przyjmuje się ją rano tuż po wstaniu z łóżka lub po południu w czasie, gdy najczęściej występują bóle głowy.

Z kolei w kuracji objawowej marihuanę najlepiej przyjąć we wczesnej fazie migreny. Natomiast jeśli pacjentowi towarzyszą już wymioty, charakterystyczne dla dalszej fazy migrenowej, zaleca się przyjęcie doustne dawki marihuany do 10 miligramów THC. Jeśli migrena szybko się rozwija i staje się coraz bardziej bolesna, dopuszcza się dawkowanie nawet do 25 miligramów THC. Jest to pomocne zwłaszcza przy nudnościach. Warto zaznaczyć, że jednoczesne przyjęcie CBD może zredukować psychoaktywne działanie THC. Zawsze należy postępować z zasadą złotego środka, by złagodzić ból, a jednocześnie nie doprowadzić do przedawkowania.

Metody przyjmowania marihuany na migrenę

Uporczywa migrena i bóle głowy wymagają rozsądnego dawkowania i odpowiedniej metody przyjmowania. Przy dolegliwościach związanych z bólem głowy czy migreną marihuanę można stosować na kilka sposobów.

  • Doustnie: według pacjentów zażywających medyczną marihuanę niewielkie dawki są skuteczne w zmniejszaniu częstotliwości pojawiania się ataków migrenowych. W zależności od tego, czy chcemy osiągnąć szybsze czy może dłuższe działanie THC, przyjmujemy dawkę podjęzykowo albo połykamy specjalnie do tego przeznaczoną marihuanę. Ważne jest, by nie przedawkować doustnego stosowania marihuany. Można też spróbować produktów spożywczych, które zawierają domieszkę marihuany. Zwróćmy tylko uwagę, by dostarczały one mniej niż 5 miligramów bioprzyswajalnego THC. W takiej sytuacji radzimy zaczynać od połowy porcji.
  • Odparowywanie i palenie: odparowywana i palona marihuana dają oczekiwany efekt w walce z migreną i bólem głowy. Najbardziej skuteczne są, gdy zastosujemy je w początkowej fazie pojawiania się dolegliwości bólowych.

Migrena i bóle głowy – skuteczne chemotypy i odmiany marihuany w leczeniu

Pacjenci przyjmujący marihuanę doustnie powinni przyjmować odmiany bogate w THC. Natomiast w metodzie palenie i odparowywania najlepiej poradzą sobie odmiany pobudzające sativy. Niwielują one ból już we wczesnej fazie, a także zwalczają migrenową aurę. Jeśli silna migrena zdążyła się już rozwinąć, wtedy można sięgnąć po mocniejsze szczepy indica, takie jak szczepy purpurowe badź prawdziwe odmiany kush, które zarówno koją, jak i zmniejszają ból. W celach profilaktycznych poleca się niewielkie dawki odmian Haze, a przy ostrym bólu i nudnościach Purple Urkle, Grand Daddy Purple, Purple Kush czy MK Ultra.